Ako vybrať parný čistič?

Aký parný čistič vyberiete by sa malo odvíjať od toho, čo a ako často s ním plánujete čistiť. Všetky modely nie sú univerzálneho charakteru a rôznym povrchom zodpovedajú odlišné teploty, pri ktorých je vhodné ich čistiť, aby nedošlo k ich poškodeniu. Na trhu môže byť pre zákazníka trochu zmätok v rozdieloch medzi jednotlivými typmi a ich využitím. Poďme si spoločne všetko vyjasniť.

Aký parný čistič vyberiete by sa malo odvíjať od toho, čo a ako často s ním plánujete čistiť. Všetky modely nie sú univerzálneho charakteru a rôznym povrchom zodpovedajú odlišné teploty, pri ktorých je vhodné ich čistiť, aby nedošlo k ich poškodeniu. Na trhu môže byť pre zákazníka trochu zmätok v rozdieloch medzi jednotlivými typmi a ich využitím. Poďme si spoločne všetko vyjasniť.

Doba čítania 8 min.
David, redakcia Heureka.sk

Ako vybrať parný čistič podľa typu

Ručné

Výhodou parných ručných čističov je, že sú malé a ľahké. Ľahko sa s nimi dostanete aj do horšie prístupných zákutí. Vhodné na čistenie okien a zrkadiel, škár v kúpeľniach a kuchyniach a pod. Vzhľadom k svojim menším rozmerom a malému objemu nádržky sa však nehodí na čistenie veľkých plôch.

  • Nízka cena

  • Malé a ľahké

  • Dostanú sa do malých štrbín

  • Nízky výkon

  • Nevhodné pre veľké plochy

  • Malá nádržka

  • Nutné následne stierať špinu

Ručné parné čističe

Mopy

Parné mopy sa najviac hodia na čistenie podláh vďaka svojej tyčovej konštrukcii a veľkej stieracej ploche. Mali by dokázať efektívne čistiť všetky typy hladkých podláh, ako je lino, vinyl a dlažba. Pre ostatné účely sa však obvykle príliš nehodia. Čistenie niektorých drevených a iných absorpčných podláh môže byť kvôli zanechávanej vlhkosti rizikové.

  • Rýchlo pripravené k akcii

  • Jednoduchá manipulácia

  • Veľká stieracia plocha

  • Obmedzené využitie

  • Nutné následne stierať špinu

Parné mopy

Podlahové

Pripomínajú klasické vysávače s hadicou a jednotkou na kolieskach. Vyčistíte s nimi všetky typy podláh, skiel atď. Rovnako ako parné mopy sa kvôli absencii nasávania nehodia na čistenie chúlostivých absorpčných povrchov. Zo všetkých typov sú parné čističe na podlahy schopné vyvinúť najväčší tlak a teplotu a môžu si dovoliť najobjemnejšie nádobky na vodu, pretože o niečo väčšia hmotnosť nijako drasticky neobmedzuje manipuláciu s nimi. Obvykle ich dostanete s radom rôznych nadstavcov.

  • Zo všetkých typov najväčší výkon

  • Veľká stieracia plocha

  • Veľká nádržka na vodu

  • Nutné následne stierať špinu

Parné čističe na podlahy

Vysávače

Jedná sa o podlahové parné čističe a mopy doplnené o vysávač. Výhodou parných vysávačov oproti parným čističom bez vysávača je, že špinu nerozmazávajú, ale rovno aj vysávajú. Vďaka tomu odpadá potreba následného utierania. Hodí sa okrem podláh aj na čistenie kobercov a rôznych typov čalúnenia (matrace, sedačky, kreslá a pod.).

  • Vysávajú rozpustenú špinu

  • Nezanechávajú za sebou mokro

  • Výhody podľa konkrétneho prevedenia (mop / podlahové)

  • Nevýhody podľa konkrétneho prevedenia (mop / podlahové)

Parné vysávače

Výber podľa parametrov

Vykurovací výkon

Udáva, ako rýchlo dôjde k premene vody na paru. S najrýchlejšími modelmi sa dá pracovať už za 15 sekúnd, ale tým najpomalším to môže trvať aj 3 minúty alebo dlhšie.

Minimálny odporúčaný výkon:

Plošný výkon

Zjednodušene ide o veľkosť plochy, ktorú dokážete na jedno doplnenie nádržky vyčistiť. Uvádza sa v metroch štvorcových a je dobré aspoň orientačne vedieť, aké veľké plochy budete naraz čistiť, aby ste zvolili správne.

Plošný výkon si spočítajte aj pri ručných čističoch, ktoré budú slúžiť na umývanie okien či obkladov.

Tlak (bary)

Všeobecne platí, že čím vyšší tlak pary máme, tým ľahšie sa nečistôt zbavíme. O to rýchlejšie nám však zmizne voda z nádržky a preto je praktické mať spolu s vysokým tlakom aj veľkú nádrž.

Každý parný čistič by mal mať aspoň 3 bary, ktoré sú považované za minimum:

Teplota pary

Čím vyššia je maximálna teplota, tým viac nežiaducich mikroorganizmov a baktérií čistič zahubí. Najvýkonnejšie modely produkujú paru aj s teplotou 150 °C. Väčšina bežných mikroorganizmov zomiera už pri 70 °C, ale niektoré druhy sú odolnejšie a na ich zničenie sú potrebné vyššie teploty. Teplotu je však potrebné prispôsobiť aj typu povrchu, aby sme ho neponičili.

Pohon

Predovšetkým u ručných parných čističov by vás malo zaujímať, či ide o káblový či aku parný čistič a ako dlho batéria vydrží na jedno nabitie. Pri plnom nabití obvykle parný aku čistič vydrží nepretržite pracovať približne 20 minút.

Nádržka na vodu

Obvyklý objem nádrží je 0,4 - 2 litre s výdržou 5-30 minút aktívneho čistenia. Čím väčšia nádoba, tým dlhšia doba čistenia, a v súvislosti s tým čističe obvykle disponujú aj vyšším maximálnym tlakom pary. Na druhej strane sa väčšie nádoby dlhšie nahrievajú a spotrebujú kvôli tomu aj viac energie.

Jednokomorové nádržky

1 nádoba na vodu, v ktorej sa zároveň premieňa na paru. Vyskytuje sa predovšetkým pri ručných a pojazdných modeloch.

Dvojkomorové nádržky

2 nádoby na vodu, vďaka ktorým je možné vodu dopĺňať aj v priebehu čistenia a celková manipulácia je ďaleko bezpečnejšia. Voda sa na paru premieňa iba v jednej z nich, zatiaľ čo do druhej môžeme počas prevádzky doplniť vodu. Ide zároveň o energeticky úspornejší variant.

Materiál

Materiál nádržky priamo súvisí so životnosťou prístroja a odvíja sa o od neho, či je potrebné používať výhradne destilovanú vodu. Najkvalitnejšia je nerez, na ktorej sa nezachytáva vodný kameň a poradí si preto s vodou z kohútika.

Praktické funkcie

Regulácia výkonu- Iný povrch = iný tlak pary a iná teplota. Vďaka regulácii môžete čistič využiť pre rôzne chúlostivé materiály. Zaujímať by vás malo celkové rozpätie výkonu.

Navijak prívodného kábla - Tlačidlom ovládaný mechanizmus navíjania kábla.

Detská poistka - Bezpečnostná poistka, ktorá zabraňuje samovoľnému a nechcenému úniku pary pri manipulácii.

Bezpečnostný ventil - Prevencia nechceného otvorenia nádržky na vodu a prípadného obarenia.

Ochrana proti vodnému kameňu - Použité materiály zabraňujú usadzovaniu vodného kameňa. Nie je vďaka tomu nutné používať destilovanú vodu a odpadá aj nutnosť častého čistenia zariadenia.

Indikátor množstva vody - Kontrolka, ktorá sa zapne akonáhle začne v nádržke dochádzať voda.

Aku variant - Na trhu nájdete množstvo bezdrôtových modelov s dobíjacou batériou.

Príslušenstvo

Príslušenstvo z veľkej časti ovplyvňuje celkovú využiteľnosť produktu. Pri výbere venujte dostatok času nielen samotnému spotrebiču, ale aj dodávanému vybaveniu.

  • Nadstavce na čistenie škár a ďalších zle dostupných miest

  • Hubica s prídavnými kefami

  • Nálevy

Najčastejšie otázky

Áno, nevíria totiž prach a nevyžadujú použitie žiadnych chemických prostriedkov. Okrem toho aj navyšujú vlhkosť vzduchu v miestnosti.

Každý typ povrchu vyžaduje konkrétnu bezpečnú teplotu čistenia. Pred nákupom si radšej overte, či má parný čistič regulátor a či sa svojím rozpätím hodí na povrchy, na ktoré ho chcete použiť.

Pravá a umelá koža, mäkký plast, hodváb a vlna, elektrické zariadenia, všetko papierového charakteru a pod. a veci s voskovým či olejovým povrchom sú nevhodné na čistenie parným čističom.

Oba typy síce slúžia na čistenie podláh, avšak parný mop je (na rozdiel od podlahových typov) tyčového charakteru bez jednotky na kolieskach. Mopy majú tiež spravidla nižší výkon a sú lacnejšie a preto sa jedná o vlastnú kategóriu tovaru.

Parné čističe si dokážu pri zodpovedajúcom tlaku a teplote poradiť s nečistotami aj bez použitia akýchkoľvek čistiacich prostriedkov, avšak ich použitie je možné na uľahčenie práce. Na trhu sa dá nájsť množstvo rôznych špecializovaných prípravkov priamo určených pre parné čističe.